Lizbona: 10 atrakcji, których nie można pominąć

Lizbona jest miastem, które obfituje w atrakcje i nie sposób się tutaj nudzić. Jak więc odnaleźć się w bogactwie, które oferuje stolica Portugalii? Gdzie pójść i co zwiedzić, jeśli jesteśmy tu pierwszy raz? Jakie zabytki trzeba koniecznie uwzględnić w naszym planie? Poniżej przedstawiamy 10 miejsc i atrakcji, których absolutnie nie możecie pominąć, będąc w Lizbonie. Nie znaczy to oczywiście, że po ich zobaczeniu możecie zakończyć zwiedzanie – co to to nie! Traktujcie je tylko jako podpowiedź i wstęp do dalszego eksplorowania tego niebanalnego miasta.

1. Klasztor Hieronimitów


Klasztor Hieronimitów to najwspanialszy zabytek Lizbony, a może nawet całej Portugalii. Pochodzi z XVI wieku – czasów, gdy Portugalia była potęgą na morzach świata i jest symbolem bogactwa, i przepychu Lizbony z tamtego okresu. Jego piękna biała budowla wyraźnie wyróżnia się spośród zabudowy dzielnicy Belem. Klasztor został wybudowany w stylu manuelińskim i charakteryzuje się m.in. bogactwem detali, kunsztownymi zdobieniami i obecnością elementów marynistycznych. Wszystko jest tak misternie wyrzeźbione, że poszczególne elementy budowli wydają się być zbudowane z delikatnego lukru, a nie twardej skały.

2. Wieża Belem 

Torre de Belem to kolejna perełka stylu manuelińskiego, stojąca u brzegu rzeki Tag i przypominająca o dawnej świetności miasta. To dawna twierdza, która strzegła wejścia do lizbońskiego potu. Dzisiaj, podobnie jak Klasztor Hieronimitów, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji o Torre de Belem znajdziecie tutaj.

3. Alfama

Alfama to kolejny symbol miasta. Być w Lizbonie i nie widzieć Alfamy to nic nie zobaczyć. A z kolei wizyta na samej tylko Alfamie pozwoli nam w dużym stopniu poznać charakter miasta i jej mieszkańców. Plątanina wąskich uliczek, urokliwe zakątki, suszące się w oknach pranie, dobroduszni mieszkańcy plotkujący na schodach, unoszące się w powietrzu dźwięki fado i grillowanych ryb... Alfama jest jak studnia bez dna dla poszukiwaczy klimatycznych zakątków, portugalskiej duszy i autentycznej Portugalii. Więcej o Alfamie przeczytacie tutaj.

4. Plac Comercio

To tętniący życiem plac, jeden z największych i najbardziej reprezentacyjnych w Lizbonie. Położony nad samym brzegiem rzeki Tag jest jak brama do miasta, otwierająca przed nami ulice dzielnicy Baixa. Plac otoczony jest reprezentacyjnymi budynkami, a w jego środku stoi charakterystyczny pomnik króla Józefa I. Mało osób wie, że miejsce to skrywa smutną historię, Przed trzęsieniem ziemi stał tutaj Pałac Królewski, który podczas tego kataklizmu został doszczętnie zniszczony. Dzisiaj to jedno z ulubionych miejsce spotkań i spacerów lizbończyków, i turystów. Tutaj także odbywa się wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych. Z placu rozpościera się cudowny widok na rzekę Tag, podziwiać stąd można również imponujący Łuk Triumfalny oraz wzgórze Alfamy z górującym nad nim zamkiem. Plac Comercio to doskonałe miejsce na rozpoczęcie spaceru po Baixy, jednej z głównych dzielnic miasta.

5. Winda Santa Justa

Winda Santa Justa to jedna z lizbońskich wind, tak charakterystycznych dla krajobrazu miasta, ale w odróżnieniu od pozostałych – kursująca w pionie. Łączy Baixę z Chiado i stanowi niesamowitą atrakcję dla wszystkich odwiedzających stolicę Portugalii. Winda Santa Justa pochodzi z pocz. XX wieku. Została zaprojektowana przez R. Mesnier du Ponsard, uznawanego za ucznia Gustawa Eiffla (choć nie zostało to potwierdzone w żadnych dokumentach).

6. Ruiny klasztoru Karmelitów

Convento do Carmo to wyjątkowy zabytek, upamiętniający największą tragedię w dziejach miasta – trzęsienie ziemi z 1755 roku. Ruiny kościoła, jakby zatrzymane w czasie, górują nad Lizboną i nie dają zapomnieć o jej tragicznej przeszłości. Pozostałości tej imponującej budowli, choć lekko zniszczone, omszałe i pozbawione dachu, zachwycają do dzisiaj. Chociaż są widoczne z wielu miejsc, to największe wrażenie robią z bliska, warto więc tutaj dotrzeć. Zwłaszcza, że kryją w sobie również Muzeum Archeologiczne – prawdziwą gratkę dla miłośników historii.

7. Park Narodów

Park Narodów to nowoczesna dzielnica miasta, całkowite przeciwieństwo starej Lizbony, wybudowana od podstaw na Wystawę Expo'98. Warto zajrzeć i tutaj, aby poznać zupełnie odmienne oblicze miasta. Główną atrakcją jest największe w Europie Oceanarium oraz dworzec kolejowy Oriente, jedno z najwspanialszych dzieł współczesnej architektury. Stojąc na brzegu Tagu można podziwiać imponującą strukturę mostu Vasco da Gama, jednego z najdłuższych mostów na świecie.

8. Punkt widokowy Santa Luzia

Miradouro Santa Luzia to chyba najbardziej urokliwy taras widokowy w mieście. Maleńki kościółek, piękne azulejos, kwitnące kwiaty, urokliwe altanki dające cień i będące wdzięcznym tłem do fotografii – to wszystko, oprócz pięknych widoków tworzy charakter tego miejsca. To idealne miejsce na przerwę podczas zwiedzania miasta. Można odpocząć na ławeczkach lub napić się kawy. Taras mieści się bezpośrednio nad Alfamą, jest więc doskonały do podziwiania i fotografowania z góry jej czerwonych dachów. Roztacza się stąd również wspaniały widok na Tag, lizboński port i – w oddali – półwysep Setubal.

9. Katedra

Katedra Se to wspaniały zabytek, pamiętający chrześcijańskie początki miasta. Katedra została wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii – Alfonsa Zdobywcę. Ta świątynia – twierdza do dzisiaj imponuje swoim ogromem i przywołuje na myśl dawne czasy. Jej surowe wnętrze urzeka prostotą, ale kryje też wiele niespodzianek – gotyckie krużganki, piękny barokowy ołtarz oraz chrzcielnicę, gdzie wg tradycji był ochrzczony św. Antoni.

10. Punkt widokowy Senhora do Monte

Ten punkt widokowy góruje nad niemal całą Lizboną, lub przynajmniej jej centrum. Chociaż droga do niego wymaga długiej wędrówki, to najpiękniejsze widoki w Lizbonie wynagrodzą nam cały trud. Stojąc na tarasie widokowym mamy niemal całą Lizbonę u naszych stóp: rzekę Tag, zamek św. Jerzego, dzielnicę Baixa, ruiny Convento do Carmo, a nawet Bazylikę Estrela, Park Edwarda VII, a w oddali nowsze dzielnice miasta. To doskonałe miejsce do obserwowania podchodzących do lądowania samolotów oraz najpiękniejszych zachodów słońca. Więcej o Senhora do Monte przeczytacie tutaj.

A Wy, które miejsca w Lizbonie lubicie najbardziej? Zgadzacie się z naszym zestawieniem? A może macie swoje ulubione miejsca, do których zawsze wracacie, odwiedzając to miasto? Koniecznie podzielcie się tym w komentarzach!

Komentarze

 1. Ale mnie kusisz Lizboną....
  Mój blog: www.dajsiezlapacksiazce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne widoki. Może kiedyś będzie mi dane zobaczyć na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Architektura tego miejsca robi wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia, rzeczowe opisy - przez chwilę poczułam się jakbym była w Lizbonie

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie miałam okazji tam być. A szkoda, bo po zdjęciach widzę że miejsce piękne

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie byłam jeszcze w Lizbonie, ale widać, że zdecydowanie warto.

  OdpowiedzUsuń
 7. Punkt widokowy robi wrażenie :) Piękne miasto!

  OdpowiedzUsuń
 8. Te miejsca wyglądają niesamowicie. Z chęcią bym kiedyś pojechała do Lizbony i zwiedziła to miasto.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś się tam wybiorę. Piękne zdjęcia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko, co ma związek z przyrodą lub historią muszę zobaczyć na własne oczy :) Chętnie zwiedziłabym ruiny klasztoru.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaliczone wszystkie oprócz ostatniego ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej urzekł mnie tramwaj i stara dzielnica.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta wieża Belem wygląda niesamowicie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale bym pozwiedzała :D Może w wakacje się uda gdzieś wyjechać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze marzyłam o zobaczeniu Lizbony...dzięki temu wpisowi choć przez chwilę mogłam tam być.

  OdpowiedzUsuń
 16. Portugalia jest na mojej liście miejsc, które chciałabym odwiedzić. Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłości tam dotrzeć 😉 W końcu marzenia są po to, aby je spełniać, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla samej architektury chętnie kiedyś odwiedzę to miasto.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale piękne miasto. Zabytki coś wspaniałego.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak bym miała stwierdzić co najbardziej rzuciło mi się w oczy to zdjęcie Park Narodów :) Nigdy nie byłam w Lizbonie :/ Te wszystkie rzeczy są takie piękne i pełne głębi... aż mi przechodzą ciary!

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak pięknie! Chętnie zwiedziłabym te miejsca, może kiedyś będzie okazja. :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza