Jeśli jedziecie do Lizbony i zastanawiacie się, czy Wasz budżet to przeżyje, to nie ma powodu do obaw. Lizbona wciąż należy do najtańszych stolic europejskich, pomimo tego, że w ostatnim czasie nastąpił spory wzrost cen noclegów, transportu, jedzenia w restauracjach oraz biletów wstępu. Nie ma jednak czego się obawiać, Lizbona jest bowiem miastem, który pozwala nam oszczędzić, znając kilka prostych sposób, którymi chętnie się dzisiaj z Wami podzielimy.
Transport
Tak naprawdę centrum miasta można, a nawet powinno się zwiedzić pieszo. Do najpiękniejszych zakątków nie dojedziemy metrem, a nawet tramwajem. Odległości tutaj nie są duże gdyż Lizbona nie należy do największych europejskich metropolii. Dlatego to idealne miasto do spacerowania. Bilet na transport będzie nam natomiast potrzebny, gdy chcemy dojechać do dalszych dzielnic: Belem i Parku Narodoów.
Spacery po klimatycznych dzielnicach miasta
Każda z historycznych dzielnic Lizbony ma swój niepowtarzalny urok i każdą z nich warto poznać, najlepiej chodząc pieszo, niespiesznie odkrywając ich piękne zakątki.
Alfama – spacerując po jej urokliwych zaułkach można tu spędzić nawet kilka dni, ciągle odkrywając coś nowego. Alfama jest jak studnia bez dna dla poszukiwaczy klimatycznych zakątków, plenerów fotograficznych, portugalskiej duszy i tak zwanej „prawdziwej Portugalii”.
Mouraria – niesamowicie klimatyczna, wręcz niepowtarzalna część miasta, rzadziej odwiedzana niż Alfama, jest więc jeszcze bardziej autentyczna i wciąż „niezadeptana” przez turystówBelem – kolejny symbol Lizbony, dzielnica wielkich Odkrywców, którzy stąd wyruszali na dalekie lądy i morza. Tutaj znajdują się najsłynniejsze zabytki miasta: Klasztor Hieronimów oraz Wieża Belem.
Baixa – to tutaj znajdują się najsłynniejsze place miasta: Restauradores, Plac Comercio i Rossio. Ta część Lizbony niemal o każdej porze dnia i nocy tętni życiem. To tutaj mieszają się różne światy – ludzie biegnący do pracy lub odpoczywający w kawiarniach, turyści robiący zdjęcia i uliczni artyści, obok siebie markowe sieciówki i sklepiki z pamiątkami oraz pucybuci, turystyczne restauracje i kultowe tascas. Wiosną kwitną tu jacarandy, a zimą pachną pieczone kasztany... Baixa jest kolorowa i głośna
Chiado – ta elegancka część miasta pokazuje inne oblicze Lizbony. Mnóstwo tu luksusowych butików i szykownych kawiarni, gdzie nieśmiało unosi się duch dawnych epok.
Punkty widokowe
Jednym ze sposobów na zwiedzanie Lizbony jest odkrywanie jej uroków spacerując od jednego pnktu widokowego do drugiego. Dzięki temu mamy szansę lepiej poznać miasto, a także podziwiać jego niepowtarzalny urok, podziwiając ją z góry. Lizbona jest jedną z najpiękniej położonych stolic Europy i warto to wykorzystać, zwłaszcza, że wstęp na tarasy widokowe jest bezpłatny. Koniecznie odwiedźcie miradouro Santa Lucia i sąsiadujące z nią Portas do Sol, Sao Pedro da Alcantara, Santa Catarina, Graca, Senhora da Monte, a także rzadziej odwiedzane: Jardim de Torrel, Penha da Franca, Chao do Loureiro, Wśród darmowch punktów widokowych znajduje się również....
Kościoły
Lizbona rozpościera przed nami całe
bogactwo obiektów sakralnych, pochodzących z różnych epok. Co najważniejsze,
wstęp do nich jest bezpłatny, więc warto skorzystać i odwiedzić niektóre z nich:
Kościół św. Rocha – jeden z najpiękniejszych kościół miasta. Podczas spaceru łatwo go pominąć, bo z zewnątrz wygląda dość niepozornie, a przynajmniej niczym szczególnym się nie wyróżnia spośród innych kościołów. Za to wnętrze rzuca na kolana już od samego progu. Barokowe dekoracje i bogato zdobione kaplice zachwycają swoim bogactwem i kunsztem wykonania
Kościół Hieronimitów – najpiękniejszy zabytek Lizbony. Chociaż za wstęp na krużganki trzeba zapłacić, to zwiedzanie przepięknego kościoła jest bezpłatne. Zdecydowanie warto, gdyż on należy do najpiękniejszych w Europie. Doskonała aranżacja przestrzeni, pnące się w górę kolumny, manuelińskie zdobienia tworzą niepowtarzalną całość.
Kościół św. Dominika – znajduje się w centrum Baixy, w pobliżu placu Rossio. Zachwyca niesamowitym wnętrzem, którego olbrzymia część spłonęła w trakcie pożaru w 1959 roku. Nadpalone ściany i kolumny tworzą tak mroczny i niepowtarzalny klimat że wchodzącym nawet w upalny dzień ciarki przechodzą po plecach. A świadomość, że podczas inkwizycji stąd prowadzono skazańców na stos, potęguje jeszcze nastrój grozy.
Kościół św. Antoniego – stoi on w miejscu domu, gdzie urodził się św. Antonii. Znajdziecie w nim pamiątki związane z tą słynną postacią oraz z Janem Pawłem II, który odwiedził to miejsce podczas jednej ze swoich pielgrzymek.
Parki i aleje. Aby odpocząć od zgiełku miasta i upałów, warto pójść na spacer do jednego z pięknych parków: Park Edwarda VII. Park Estrela. Park Gulbenkiana, Park Narodów. Wstęp do nich również jest darmowy ale podziwiać w nich można niesłychane bogactwo egzotycznej roślinności.
Galerie na wolnym powietrzu: azulejos i street art
Aby poznać bogactwo i urok portugalskiego azulejos, nie trzeba wcale wybierać się do żadnego muzeum czy galerii. Największe skarby dostępne są całkowicie za darmo - na fasadach budynków, na dworcach, w parkach, a nawet w metrze. Tak różnorodnej i ogromnej galerii na wolnym powietrzu, obejmującej właściwie cały kraj, nie ma nigdzie indziej na świecie. Prace wielu, zazwyczaj anonimowych artystów cieszą oko, są jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną i pięknym motywem do fotografowania. Lizbona w ostatnich latach stała się również popularna wśród miłośników street artu – murale oraz futurystyczne rzeźby ze śmieci (słynny kolorowy Kot w Parku Narodów) stają się powoli nowymi symbolami stolicy Portugalii
Muzea. Chociaż większość lizbońskich atrakcji turystycznych i muzeów oferuje obecnie dni darmowego zwiedzania tylko dla mieszkańców Portugalii, to jeszcze kilka z nich zachowało darmowe dni dla wszystkich. Organizując wizytę w Lizbonie warto o tym pamiętać i być może skorzystać z okazji, aby bezpłatnie zwiedzić ciekawe ekspozycje.
Całkowicie bezpłatnie można zwiedzać budynek Casa dos Bicos, w którym znajduje się siedziba fundacji i wystawa poświęcona portugalskiemu nobliście, Jose Saramago. Darmowy wstęp jest także w bardzo ciekawym Muzeum Designu
Oprócz tego niektóre Muzea udostępniają swoje wystawy bezpłatnie, raz w tygodniu:
Muzeum Orientu – piątki od 18.00 do 22.00
Museu Collecaco Berardo (najważniejsze muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie) – za darmo w soboty
Muzeum Św. Antoniego - wstęp wolny: niedziele i święta do godz. 14.00
Muzeum Gulbenkiana - wstęp wolny we wszystkie niedziele
Muzeum Lizbony (Palácio Pimenta) – niedziele i święta do 14.00
Teatr Rzymski – Teatro Romano - niedziele i święta do godz. 14.00
Muzeum św. Rocha – niedziele do 14.00
Muzea czynne bezpłatnie raz w miesiącu:
Muzeum Morskie - pierwsza niedziela miesiąca
MAAT – pierwsza niedziela miesiąca
Spodobał Ci się nasz artykuł? Będziemy wdzięczni jeśli postawisz nam kawę: https://buycoffee.to/bom.dia.blog
Komentarze
Prześlij komentarz