Zwiedzamy Porto: Księgarnia Lello&Irmao

O tym, że J.K. Rowling mieszkała w Portugalii i tutaj szukała inspiracji pisaliśmy już w poście na temat Biblioteki w Coimbrze. Ale mało osób wie, że autorka Harrego Pottera swoje inspiracje czerpała również w Porto, spędzając długie godziny w najsłynniejszej księgarni tego miasta, a może nawet całej Portugalii. Mowa o Księgarni Lello & Irmão, jednym z obowiązkowych miejsc do zobaczenia w Porto.

Księgarnia Lello & Irmao – historia
Źródło: mundoportugues.com

Księgarnia powstała już w 1869 roku i kilkukrotnie zmieniała właścicieli, aby w końcu trafić w ręce Jose Lello i jego brata, Antonio. Stąd nazwa Livraria Lello & Irmão (Księgarnia Lello & Brat). Obecny, przepiękny budynek powstał na początku XX w. i od razu zachwycił mieszkańców Porto, stając się jedną z ikon tego miasta.

Księgarnia Lello & Irmao - zwiedzanie
Już z zewnątrz księgarnia robi ogromne wrażenie. Jej piękna secesyjna fasada wyróżnia się spośród innych kamienic. A to tylko przedsmak wspaniałego wnętrza, które otwiera się przed nami po przekroczeniu progu budynku. W środku od razu rzucają się w oczy zachwycające, drewniane schody oraz niekończące się regały, które przenoszą nas w świat Harrego Pottera. Na pięknie rzeźbionych i dekorowanych półkach mieszczą się setki książek. Głównie po portugalsku, ale również w innych językach, a także pięknie wydane albumy o Portugalii - doskonała pamiątka z podróży. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny – nieco tajemniczy i baśniowy. Będąc tutaj, nie dziwi nas, że Livraria Lello & Irmao jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie.
Tylko szkoda, że ostatnimi czasy roi się tu od turystów i o spokojnej kontemplacji, na jaką zasługuje to miejsce, można tylko pomarzyć. Najlepiej więc zwiedzać je tuż po otwarciu, przed zamknięciem, albo w porze obiadowej, kiedy nie ma wielu ludzi.

Księgarnia Lello & Irmao – informacje praktyczne, bilety i godziny otwarcia.
Adres: Rua das Carmelitas 144
Księgarnia czynna jest codziennie (oprócz świąt) w godzinach 9.30 – 19.00.
Bilet kosztuje 5 euro, ale jeśli kupicie książkę, to kwota biletu zostanie odliczona od rachunku. 
Bilety możecie kupić z wyprzedzeniem, przez internet, na stronie https://www.livrarialello.pt/en-us/products/ (unikniecie wówczas kolejki do kasy) lub bezpośrednio przed wejściem.
Kasy biletowe znajdują się w budynku Armazens do Castelo (pierwszy budynek na ulicy Rua das Carmelitas od strony Uniwersytetu).
Pamiętajcie, że już od rana ustawiają się przed księgarnią długie kolejki. Budynek jest niewielki, dlatego ruch jest ograniczany. Zdarza się, że na wejście trzeba czekać 30-45 minut. Koniecznie uwzględnijcie to, planując Wasz spacer po Porto.

Komentarze

Publikowanie komentarza