Coimbra i Biblioteka TajemnicPiękna studencka Coimbra, dawna stolica Portugalii może się pochwalić imponującą, jak na tak małe miasto, liczbą zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest zachwycająca biblioteka uniwersytecka, uznawana w wielu rankingach za jedną z najpiękniejszych  na świecie. To symbol miasta i całej Portugalii. Dzisiaj zapraszam na wizytę w tym nieco tajemniczym, trochę bajkowym i jednym z najbardziej fascynujących księgozbiorów  świata.

Zawsze panuje tu półmrok. Przez zasłonięte okna nie przedostaje się wiele światła. Masywne drewniane drzwi otwierane są co dwadzieścia minut, aby wpuścić kolejnych zwiedzających. To wszystko nie po to, by dodać mrocznego klimatu, ale aby chronić cenny księgozbiór i zachować idealne warunki – odpowiednią temperaturę i niezmienną wilgotność.  Tajemnica doskonałego stanu ksiąg tkwi również w meblach, wykonanych z egzotycznego gatunku drewna, którego zapach odstrasza owady.

Źródło: visit.uc.pt

W środku jest cicho, przyjemnie chłodno i trochę ponuro. Po wejściu tutaj z białego, słonecznego patio potrzebuję chwili, aby oczy przyzwyczaiły się do braku naturalnego światła. Przede mną trzy sale, bogato zdobione. Mam wrażenie, że weszłam do kościoła, a nie do biblioteki. A może takie właśnie było zamierzenie projektantów? Stworzyć z tego miejsca prawdziwą świątynię… świątynię wiedzy… jesteśmy przecież w XVIII wieku, kiedy na Uniwersytecie w Coimbrze pojawiają się nauki oświecone. To fascynujące wnętrze budzi jeszcze jedno skojarzenie…. Wielu twierdzi, że wygląda ona jak Biblioteka Hogwartu. Czyżby J.K. Rowling inspirowała się tym miejscem? Biorąc pod uwagę, że mieszkała w Portugalii, a stroje małych czarodziejów z jej powieści wyglądają tak, jak togi studentów z Coimbry, jest to wielce prawdopodobne…

Źródło: cmjornal.pt

Fundatorem Biblioteki był król Jan V i to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa Joanina. Król dość rozrzutnie dysponował bogactwem portugalskiego imperium, oprócz słynnej książnicy ufundował również wieżę uniwersytecką w Coimbrze – A Cabra, kompleks pałacowo- klasztorny w Mafrze, akwedukt w Lizbonie. Portret władcy znajduje się w ostatniej Sali i niczym ołtarz w kościele skupia wzrok odwiedzających... Ciekawe, że tak jak w powieści o Harrym Poterze, niezależnie od tego z której strony patrzymy, oczy króla zdają się nas obserwować. 

Źródło: visit.uc.pt

Budynek Biblioteki ma trzy piętra. Część najwyższa, reprezentacyjna składa się z trzech sal: Zielonej, Czerwonej i Czarnej – ich nazwy nawiązują do koloru ścian. Każde z pomieszczeń jest zdobione złotą ornamentyką, która pięknie kontrastuje z ciemnym wnętrzem. Na uwagę zasługują również malowidła na sklepieniu, inne w każdej Sali, ale połączone wspólnym motywem – wizerunkiem Minerwy – rzymskiej bogini mądrości, sztuki, nauki i literatury. Jest ona otoczona alegorycznymi figurami, które w każdym z pomieszczeń symbolizują coś innego: w pierwszej - cztery kontynenty, znane w czasach powstania biblioteki, w drugiej wartości, które można posiąść po zdobyciu wiedzy, a w ostatniej – dyscypliny nauki. 

Źródło: visit.uc.pt

Zgromadzony tu księgozbiór liczy ponad 70000 woluminów. Są wśród nich manuskrypty i starodruki, m.in. jeden z pierwszych egzemplarzy Biblii, wydrukowanych przez Gutenberga. Najcenniejsze dzieła przechowywane są w zamkniętym pomieszczeniu, do którego dostęp mają tylko upoważnione osoby.
Obecnie studenci Uniwersytetu w Coimbrze nie korzystają ze starej biblioteki, choć zbiory są udostępniane naukowcom. Aby tak się jednak stało, trzeba zwrócić się do rektora z pisemną prośbą i uzasadnieniem, że dana pozycja jest niezbędna do pracy naukowej. Obecnie trwają prace nad digitalizacją zbiorów i część z nich jest już dostępna na stronie internetowej.
Mimo, że nie spotkamy tu pracujących studentów ani naukowców (księgi można studiować jedynie w nowym gmachu), przez cały dzień panuje tu ruch – bo nawet w godzinach wieczornych, gdy nie ma już turystów, często są organizowane tutaj koncerty muzyki klasycznej, czy inne wydarzenia kulturalne.  Stąd również, podczas uroczystości przyznania doktoratów honoris causa uroczysty orszak wyrusza w stronę reprezentacyjnej auli  uniwersyteckiej.
Gdy w końcu umilkną głosy odwiedzających i dźwięki fortepianu, a pan Antonio – surowy strażnik, pójdzie już spać, do akcji wkracza nocna zmiana…
Najmniejszymi i najciekawszymi pracownikami Biblioteki są… nietoperze, które każdej nocy wytrwale polują na wszelkie owady, które mogłyby zaszkodzić cennym zbiorom. Chyba nie wymyślono lepszego sposobu na pozbycie się szkodników :)
Biblioteka skrywa jeszcze inne tajemnice… Choć piętro reprezentacyjne jest najbardziej ciekawe, warto zejść niżej. Ukryte drzwiczki i schody prowadzą nas w dół, gdzie znajduje się dalsza część księgozbioru, a jeszcze niżej… dawny karcer akademicki, do którego posyłano niesfornych studentów za takie przewinienia jak zniszczenie książki albo spacery po mieście późną nocą. Warto odwiedzić również i te miejsca!


Informacje praktyczne
Biblioteka jest częścią starego kompleksu uniwersyteckiego. Wejście znajduje się od strony patio, natomiast bilet trzeba kupić w budynku Nowej Biblioteki. Wejścia są limitowane i odbywają się co 20 minut, trzeba trzymać się wyznaczonej godziny wstępu.
Bilet kosztuje 7 euro i obejmuje zwiedzanie całego Uniwersytetu
Pamiętajcie, że turyści nie mogą robić zdjęć.  Fotografie wnętrza Biblioteki zamieszczone w tym wpisie pochodzą z oficjalnej strony Uniwersytetu w Coimbrze 

Więcej o Coimbrze poczytacie tutaj:
Jeden dzieńw Coimbrze
Coimbramniej znana: Penedo da Meditação
 

Komentarze