Punkt widokowy Senhora da Monte

Jedno z moich ulubionych miejsc w Lizbonie. Do niedawna bardzo kameralne, obecnie coraz więcej tu turystów. To najwyższy naturalny punkt widokowy Lizbony.
Z tarasu rozciąga się widok na zachodnią część miasta. Pięknie widać sąsiednie wzgórze z kościołem Graça, a dalej zamek Św. Jerzego. Poniżej Mourarię i Baixę z placami Rossio i Martim Moniz. Podziwiać można też wzgórze Bairro Alto z windą Santa Justa oraz ruinami kościoła Karmelitów.

Źródło: tripadvisor.com

W oddali rzeka Tag z przerzuconym nad nią mostem 25 de Abril, a jeszcze dalej pomnik Chrystusa Króla. Po drugiej stronie zaś nowsze dzielnice miasta.
Widok jest cudowny, a samo miejsce bardzo urokliwe. Stoi tutaj kapliczka poświęcona Matce Boskiej - Naszej Pani ze Wzgórza. Wg tradycji miała być ona opiekunką kobiet przy nadziei.
Od tego miejsca warto zacząć wędrówkę po Lizbonie, poznać jego topografię i nanieść na mapę wyobraźni interesujące nas punkty albo… przyjść tutaj wieczorem, po pełnym wrażeń dniu i podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca.
A przed odjazdem zapamiętać słowa ułożone z płytek azulejos na ścianie kościółka: „Boa viagem, Lisboa espera por Ti” – „Szczęśliwej podróży, Lizbona zawsze czeka na Ciebie”

Źródło: flickr.com


Komentarze