Portugalia na 100 sposobów, cz. 3


To kolejny post z cyklu "Portugalia na 100 sposobów", w którym prezentujemy inspiracje na temat atrakcji i aktywności, które oferuje gościom ten fantastyczny kraj. Taka mała ściąga dla tych, którzy planują podróż do Portugalii, albo dla tych którzy już tutaj byli i chcieliby zobaczyć jeszcze więcej, no i oczywiście dla tych, którzy zastanawiają się, czy w ogóle warto tu przyjechać. 


Co zobaczyć, co zwiedzić, co zjeść, czego doświadczyć? Dzisiaj kolejne 20 pomysłów. 41. Pospaceruj po krużgankach klasztoru w Alcobaça
42. Poczuj się jak dziecko na Festiwalu Czekolady w Obidos
43. Udekoruj swoja własną płytkę azulejos. Azulejos, czyli dekoracyjne płytki ceramiczne spotkamy w Portugalii na każdym kroku. Są ozdobą kamienic, dworców, pałaców i wnętrz domów. Będąc w Portugalii warto poznać sposoby ich produkcji, a nawet nauczyć się je dekorować. W wielu miejscach organizowane są warsztaty produkcji i dekoracji tych osobliwych kafelków. Są to np. Muzeum Azulejos lub A Casa do Azulejo w Lizbonie.
44. Odwiedź katedrę w Bradze. To najstarsza i jedna z najpiękniejszych katedr Portugalii.
45. Przekonaj się do owoców morza. Portugalia obfituje w owoce morza, a Portugalczycy wiedzą doskonale, jak je przyrządzić. Dlatego - gdzie, jak nie tutaj spróbować krewetek, krabów czy ośmiornicy?
46. Spróbuj cozido ugotowanego w gejzerze. Cozido to potrawa pochodząca z Azorów, danie z mięsa i warzyw, gotowane przez kilka godzin w glinianych garach, przysypanych ziemią i ogrzewanych ciepłem gejzerów. To jedna z tych potraw, które trzeba spróbować co najmniej raz w życiu.
47. Wypij białą sangrię na plaży. Portugalczycy są dumni ze swojej białej sangrii i wszędzie starają się udowodnić jej wyższość nad tą czerwoną – z Hiszpanii. Nie ma co się dziwić – w upalny dzień, w barze przy plaży to właśnie sangria branca smakuje najlepiej.
48. Spróbuj niebieskiego wina – to ostatni hit portugalskich producentów. Chociaż według nas - czerwone i białe nie ma sobie równych, zawsze warto spróbować czegoś nowego...
49. Wybierz się na jeden ze szlaków wzdłuż maderskich levad. Madera to raj dla miłośników pieszych wędrówek. Wzdłuż levad, czyli kanałów nawadniających poprowadzono sieć fantastycznych szlaków o różnych stopniach trudności. Idealny sposób na poznanie wyspy.
50. Odwiedź winnicę w Alantejo. Region Alantejo słynie z produkcji doskonałych win, a także wspaniałych i gościnnych mieszkańców. Warto poznać portugalską tradycję i gościnność odwiedzając jedną z tutejszych winnic. Nie tylko poznamy sposób produkcji, ale także spróbujemy fantastycznego wina, serów oraz oliwek.
51. Odwiedź Coimbrę – miasto nad rzeką Mondego. O Coimbrze było już na tym blogu kilka wpisów, a będzie jeszcze więcej. To miejsce, którego nie można pominąć podczas naszych wojaży po Portugalii.
52. Odwiedź miejscowość Viana do Castelo – perełkę północnej Portugalii
53. Przejdź portugalską drogę do Santiago de Compostela
54. Potarguj się z przekupką w Nazare. Nadmorskie Nazare słynie z pięknej plaży, doskonałej kuchni oraz... wesołych i sympatycznych mieszkańców, wśród których prym wiodą przekupki, sprzedających bakalie, pieczone kasztany albo pamiątki w różnych miejscach wioski. Słynną z zamiłowania do żartów, tańca i śpiewu, a także... siedmiu spódnic, które noszą w zgodzie z tradycją.
55. Świętuj razem z Lizbończykami dzień św. Antoniego i dołącz do radosnej zabawy na ulicach Lizbony.
56. Pojedź do Estremoz – i przepadnij w malowniczych zaułkach tego „białego miasta”
57. Odwiedź malowniczo położone Sanktuarium w Lamego...
58. … a jeśli jesteś w Lamego, koniecznie spróbuj tutejszego musującego wina. Espumante jest chlubą regionu Minho.
59. Odkryj bajeczne zakątki malowniczych gór Serra Arrabida
60. Skuś się na jedno z pysznych portugalskich ciasteczek. Portugalia słynie ze swoich ciast, ciasteczek i innych słodkości. Nie sposób spróbować wszystkich, ale warto skusić się choćby na jedno. Ryżowe, marchewkowe, fasolowe, śmietankowe, migdałowe – które wybierzesz?

Inne pomysły znajdziecie tutaj:

Komentarze

  1. To brzmi naprawdę interesująco. Z chęcią bym kiedyś tam pojechała ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza