Najpiękniejsze parki i ogrody Coimbry


Coimbra to nie tylko miasto zabytków i studentów. To także pięknie położona i zaprojektowana miejscowość, z mnóstwem zieleni, ogrodów, parków oraz punktów widokowych. Są one idealnymi miejscami na spacer, odpoczynek po długim zwiedzaniu i wytchnienie w upalny dzień. Część z nich jest tłumnie odwiedzana, słychać w nich gwar studentów i czuć zapach parzonej kawy. Inne są zupełnie zapomniane, idealne dla poszukujących spokoju. Oto nasz przewodnik po najpiękniejszych parkach i ogrodach Coimbry.

Jardim da Sereia (Parque de Santa Cruz)


To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc na mapie Coimbry. Znajduje się w samym sercu miasta, tuż przy Placu Republiki (Praça da República). Park powstał w pierwszej połowie XVIII w., jednak jego historia jest dużo bardziej ciekawa. Już od najdawniejszych czasów jego teren należał do klasztoru Santa Cruz i był miejscem skupienia, i medytacji mnichów. Obecnie wytchnienia w upalne dni szukają tu studenci i mieszkańcy miasta. Część wejściowa parku jest pięknie zaprojektowana i zadbana. Z daleka rzuca się w oczy wspaniała barokowa fontanna, ozdobiona panelami azulejos oraz postacią trytona, od której ogród wziął swoją nazwę. Dalej otwiera się przed nami niesamowity tajemniczy ogród, z nieco zniszczonymi ale urokliwymi pomnikami oraz panelami płytek azulejos. To idealne miejsce na piękną sesję zdjęciową. 

Ogród Botaniczny (Jardim Botânico)

Jest własnością uniwersytetu, ale wejść do niego może każdy. Duża część jest udostępniona nieodpłatnie. Powstał w 1772 roku. Na powierzchni ponad 13 ha zgromadzono imponującą kolekcję wielu gatunków roślin, zarówno rodzimych jak i bardziej egzotycznych. Cały obszar podzielony jest tematycznie. Tuż przy wejściu od strony akweduktu znajduje się Strefa Tropikalna, gdzie można podziwiać różne gatunki palm. Dalej ciągnie się, wysadzana ławeczkami, Aleja Lipowa - miejsce, gdzie można spotkać najwięcej spacerowiczów. Sercem parku jest fontanna, otoczona drzewami - azaliami, magnoliami i czereśniami, które pięknie kwitną wiosną. 


Quinta das Lagrimas


Owiany legendami, pamiętający czasy pięknej Inês i księcia Pedro, Ogród Łez znajduje się obecnie na terenie luksusowego hotelu. Na szczęście nie jest zarezerwowany tylko dla gości hotelowych, Można go zwiedzać codziennie (bilet: 2,5 euro).
Ten romantyczny park urzeka atmosferą dawnych czasów i egzotyczną roślinnością, sprowadzoną z najdalszych zakątków świata. Klimatu dodają także ruiny dawnych budynków, a także Źródło Miłości, stanowiące serce całego ogrodu. To przy nim mieli się spotykać Pedro i Inês, tutaj także Inês została zamordowana. Podobno do dzisiaj pod wodą można dostrzec ślady jej krwi. Tak przynajmniej mówi legenda... Naukowcy znaleźli wytłumaczenie tego fenomenu i odkryli, że kamienie na dnie pokryte są czerwonymi algami z gatunku Hildenbrandia Rivularis. W niczym nie umniejsza to jednak romantycznemu nastrojowi tego wyjątkowego ogrodu.

Park nad rzeką Mondego

Tylko kilka kroków dzieli go od Baixy, dlatego zawsze wielu tu zarówno turystów, jak i mieszkańców. Mnóstwo zieleni, cień drzew i łagodne wody rzeki Mondego zachęcają do spacerów i odpoczynku. Do dyspozycji są aż cztery kilometry ścieżek spacerowych i rowerowych, place zabaw, miejsca do uprawiania sportu, siłownia na świeżym powietrzu. Można tutaj także zorganizować piknik, wypożyczyć sprzęt wodny i popływać kajakiem, rowerem lub łódką, albo wybrać się na rejs statkiem po rzece.

Jardim da Quinta de S. Jeronimo

Ten piękny park położony jest w oddalonej od turystycznych szlaków dzielnicy Coimbry, ale jeśli macie więcej czasu, to koniecznie odwiedźcie to miejsce. Na pewno nie spotkacie tu tłumu turystów. W odróżnieniu od wcześniej opisanych parków, Jardim da Quinta de S. Jeronimo jest miejscem dość młodym na mapie miasta. Park jest nowoczesny i fantastycznie zaprojektowany. Część kompleksu jest zadrzewiona – idealna na spacery po wąskich i urokliwych, pnących się w górę ścieżkach. W centrum parku znajduje się sztuczne jezioro oraz basen, czynny w sezonie. Działa tutaj także restauracja i kawiarnia. 

Penedo da Saudade

Piękny park i punkt widokowy, miejsce idealne dla szukających ciszy i spokoju. Więcej o Penedo da Saudade poczytacie tutaj


Komentarze