Lądujemy w Lizbonie... i co dalej? Informacje praktyczne
Lizbońskie lotnisko, którego właściwa nazwa to Aeroporto Humberto Delgado (dawniej Aeroporto da Portela) jest największym portem lotniczym w kraju, w 2017 obsłużyło prawie 27 milionów pasażerów.

Z Polski do Lizbony można dostać się bezpośrednio portugalską linią lotniczą TAP (loty z Warszawy), a także za pośrednictwem tanich linii: Ryanair (z Modlina, Krakowa i Wrocławia), Wizz Air (z Katowic i Wrocławia). Warto zapoznać się również z ofertą innych linii rejsowych (Lufthansa, KLM, Brussels Airlines, Air France, Swiss Air), które co prawda nie latają z Polski bezpośrednio, ale oferują korzystne połączenia przesiadkowe, często w konkurencyjnych do TAP-u cenach.

Port lotniczy w Lizbonie posiada dwa terminale. Niezależnie od tego, jakim lotem przylecimy z Polski, wylądujemy na Terminalu 1. Sprawa trochę komplikuje się przy wylocie, bowiem tanie linie (Ryanair, Wizz Air) obsługiwane są przez Terminal 2. Pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny shuttle bus (odjazdy co 10 minut, między 03:30 a 1:30). Czas przejazdu między nimi to około 3 minuty.

Lotnisko w Lizbonie znajduje się ok. 7 km od centrum miasta, dlatego jest dobrze skomunikowane z centrum, jak i z wieloma dzielnicami Lizbony, a także z głównymi dworcami – kolejowymi i autobusowymi. Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta?

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta?

Metro
To najtańszy i dość wygodny sposób dojazdu do wielu miejsc w Lizbonie. Działa codziennie w godzinach 6.30 – 1.00. Na lotnisku ma swój początek czerwona linia Aeroporto – S. Sebastião. Wejście do metra znajduje się tuż przy hali przylotów, po prawej stronie od wyjścia z terminala. Aby dostać się do ścisłego centrum, trzeba przesiąść się: na linię zieloną – na stacji Alameda (w stronę Cais de Sodre) lub na linię niebieską – na S. Sebastião (w stronę Santa Apolonia). Bilety można kupić w automatach przed bramkami. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 1,50€ + opłata za kartę 0,50€. Nieco taniej i wygodniej wynosi zapping, czyli karta przedpłacona. Przy zakupie ładujemy kartę dowolną kwotą (3 €, 5€, 10 €, 15€, 20€, 25€, 30€, 35€, 40€ ) + jednorazowa opłata za kartę 0,50€. Za każdy przejazd odliczona zostanie nam kwota 1,35€. Kartę można wielokrotnie doładowywać i używać w metrze, autobusach, tramwajach, windach, jak również w pociągach podmiejskich i na promach kursujących na drugą stronę Tagu. Dlatego jeśli zamierzacie często korzystać z transportu miejskiego w Lizbonie, polecamy właśnie tą opcję.

Można także kupić bilet 24h, który kosztuje 6,40€ + 0,50€ opłaty za kartę.

Autobus miejski
Autobusy odjeżdżają z przystanków przed halą przylotów. Do centrum można dojechać autobusami linii: 705, 722, 744, 783. Bilet u kierowcy kosztuje 2 €. Niestety, w autobusach można podróżować tylko z bagażem o wymiarach max. 50x40x20cm.

Autobus nocny
Nocą w stronę centrum jeździ linia 208 (Est. Oriente – Cais Sodré). Z pierwszego przystanku, czyli Est. Oriente autobusy odjeżdżają o godzinie: 23.30, 00:00, 00:30, 1:30, 2:30, 3:30, 4:00, 4:30, a na lotnisku są ok. 12 minut później. Przejazd do centrum trwa około pół godziny. Bilety (2 €) można kupić u kierowcy.

Shuttle bus
Przystanki linii AEROBUS znajdują się naprzeciwko hali przylotów. Autobusami można dojechać do wielu punktów w centrum miasta, a także do dworca autobusowego Sete Rios oraz dworca kolejowego Entrecampos. Kursują również między Terminalami 1 i 2. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,60€ (ważny 24h), a powrotny – 5,40€ (ważny 2x24h). Bilety można kupić u kierowcy, jak również przez internet na stronie aerobus.pt, a także w punkcie informacji turystycznej w hali przylotów.

Terravision
Chcąc dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta można również skorzystać z oferty firmy Terravision. Bilet w jedną stronę kosztuje 4 euro i można go kupić na stronie przewoźnika: www.terravision.eu

Taxi
W zależności od pory dnia przejazd taksówką do centrum wyniesie około 15-30 minut. Cena za przejazd nie powinna być wyższa niż 15€, jeśli jedziemy do ścisłego centrum. Pamiętajmy, że jeśli podróżujemy z bagażem do rachunku doliczona zostanie nam opłata 1,60€. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed podróżą warto zapytać taksówkarza o przewidywaną cenę przejazdu.

Jak dojechać z Lotniska w Lizbonie do innych miast?
Z lotniska w Lizbonie na chwilę obecną nie ma bezpośredniego połączenia transportem publicznym do innych portugalskich miast. Najbliżej znajduje się dworzec kolejowy Oriente, który od lotniska dzielą trzy stacje metra (wysiadamy na stacji Oriente). Można stąd dojechać do największych miast Portugalii (Porto, Coimbra, Braga, Guarda, Evora, Faro itd.).
Tuż obok znajduje się dworzec autokarowy (Terminal Rodoviário da Gare do Oriente).
Metrem można dotrzeć również do dworca autokarowego Sete Rios (czerwoną linią do S. Sebastiao, a następnie przesiadka na niebieską linię w kierunku Amadora Este, wysiadamy na stacji Jardim Zoologico/  Sete Rios).
Jeśli chcemy dotrzeć do podlizbońskich kurortów (Cascais/ Estoril/ Carcavelos) musimy dojechać do dworca Cais de Sodre (na stacji metra Alameda przesiadamy się na zieloną linię i jedziemy aż do ostatniej stacji – Cais de Sodre).
Komentarze

  1. Samoloty to tam zahaczają o anteny na blokach, ale racja - z lotniska jest blisko "na miasto";-)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza