Portugalia na 100 sposobów, cz.1

Postanowiliśmy wystartować z nowym cyklem: "Portugalia na 100 sposobów", w którym będziemy prezentować inspiracje na temat różnych atrakcji i aktywności, które oferuje gościom ten kraj. Taka mała ściąga dla tych, którzy planują podróż do Portugalii, albo dla tych którzy już tutaj byli i chcieliby zobaczyć jeszcze więcej, no i oczywiście dla tych, którzy zastanawiają się, czy w ogóle warto tu przyjechać. 

Co zobaczyć, co zwiedzić, co zjeść, czego doświadczyć? Dzisiaj pierwsze 20 pomysłów. 1. Odwiedź malowniczą Lizbonę. Czar i urok Lizbony doceni każdy. Stolica Portugalii zachwyca swoim położeniem – na siedmiu wzgórzach, nad rozlewiskiem Tagu, w pobliżu oceanu, Nazywana jest białym miastem, miastem światła, miastem 1000 schodów. Oferuje turystom nie tylko piękne zabytki i muzea, ale przede wszystkim cudowne widoki i niezapomnianą atmosferę portowego miasta. Więcej o Lizbonie przeczytacie tutaj oraz tutaj
2. Odkryj nieznane zakątki regionu Beiras. Ten jeszcze nieodkryty region Portugalii zdecydowanie wart jest poznania. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: miłośnicy złotych plaż – cudowne wybrzeże Costa da Prata, fani zabytków – średniowieczne twierdze i zabytkowe miasteczka, zwolennicy luksusu – ośrodki spa, a łakomczuchy – pyszną kuchnię i doskonale wino. Nawet ci, którzy nad piekące słońce cenią bardziej mróz – wśród ośnieżonych stoków Serra da Estrela będą czuli się jak ryba w wodzie :)
4. Wypij lampkę porto w Porto. Porto – mocne,słodkie wino w którym zakochał się świat. Oczywiście, najlepiej smakuje w mieście Porto, skąd wyruszało w daleką drogę na brytyjskie (i nie tylko) stoły
5. Poznaj Klasztor wBatalha – niesamowite dzieło portugalskiego gotyku
6. Odwiedź Silves – niewielkie, ale bardzo klimatyczne miasteczko, które historycznie bardzo mocno związane jest z obecnością Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Na szczególną uwagę zasługują uliczki starówki, Katedra oraz poarabska twierdza. 
7. Zjedz caldeiradę w Nazare. Caldeirada to jeden z lokalnych przysmaków, pochodzący z rybackiej wioski Nazare. To gulasz z kilku gatunków ryb, ziemniaków i warzyw. Warto skosztować jej niepowtarzalnego smaku..
9. Odkryj tajemnicę kamiennych kręgów w Alantejo. I Portugalia ma swoje Stonehenge, Tajemnicze kręgi kamienne, ślady dawnej cywilizacji można podziwiać przede wszystkim w Alantejo (np. krolmech z Almendres, menhir z Almendres, dolmen z Zambujeiro).
10. Pospaceruj po starym mieście w Evorze, przepięknym mieście w sercu Alantejo. Evora urzeka plątaniną uliczek oraz swoimi ciekawymi zabytkami, jak katedra, kaplica czaszek czy starożytna świątynia Ateny.
11. Cofnij się w czasie w niewielkiej wiosce Piódão. 
Jest uznana za jedną z najpiękniejszych portugalskich wiosek. Tutaj czas się zatrzymał, a mieszkańcy żyją bez pośpiechu. Urocze kamienne domki tworzą doskonałą scenerię do odpoczynku i pięknych sesji zdjęciowych
12. Zapoluj na koguta w Barcelos.
Kogucik to symbol Portugalii, a ten najsłynniejszy pochodzi z mało znanego miasteczka Barcelos, położonego na północy kraju. 
14. Odkryj daleką północ. Tuż przy granicy z hiszpańską Galicją znajduje się zachwycający Park Narodowy Peneda-Gerês - idealne miejsce na odpoczynek i górskie wędrówki. 
15. Baw się z mieszkańcami Tomar na Święcie Koszy (Festa dos Tabuleiros) w Tomar. Co cztery lata w miasteczku Tomar odbywa się uroczystość, zwana Świętem Koszy. Jej największą atrakcją jest parada, podczas której kobiety noszą na głowach ogromne kwiatowe konstrukcje, zwane właśnie tabuleiros. Najbliższe święto już niedługo - w lipcu 2019 roku. 
16. Poserfuj na plaży Guincho. Portugalia ma doskonałe warunki do uprawiania surfingu i jest jednym z ukochanych krajów surferów. Podobno najlepsze fale i wiatr są własnie na plaży Guincho
17. Pójdź na koncert fado. 
Fado to muzyka, w której zaklęta jest portugalska dusza. Być w Portugalii i nie posłuchać fado to grzech. Najlepiej brzmi w małej tasce, przy akompaniamencie smacznego petisco i domowego wina
18. Obejrzyj mecz w towarzystwie Portugalczyków. Futbol to w Portugalii nie sport, a religia. Spokojnym zazwyczaj Portugalczykom bardzo szybko udzielają się sportowe emocje. Nawet jeśli nie lubicie piłki nożnej to mecz w towarzystwie Portugalczyków będzie niesamowitym doświadczeniem
19. Stań na krańcu świata - na Cabo da Roca
20. Odwiedź Fatimę – jedno z najsłynniejszych sanktuariów świata, do którego co roku pielgrzymują tysiące osób. To tutaj w roku 1917 miały miejsca słynne Objawienia Maryjne (Matka Boska miała objawić się trzem pastuszkom - Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi)

Kolejne pomysły zobaczycie tutaj:
Portugalia na sto sposobów, cz. 2
Portugalia na sto sposobów, cz.3

Komentarze