Magiczna Sintra – co zobaczyć?


Będąc w Lizbonie nawet na krótko, warto wybrać się do Sintry – uroczego i bajkowego miasteczka, które od pierwszego wejrzenia urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. Sintra położona jest ok. 30 km od Lizbony, wśród malowniczych gór, skał i ogrodów. Często zasnuta mgłą przypomina baśniową krainę albo scenerię fantastycznego filmu. Nie bez przyczyny od dawien dawna kusiła poetów i malarzy, którzy szukali tu natchnienia. Tutaj również spokój odnajdywali portugalscy władcy, dla których miejsce to było letnią rezydencją.

Dzisiaj spokoju tu nie znajdziemy, chyba że po sezonie, bo to niewątpliwie jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości Portugalii. Poniżej znajdziecie informacje, jak dojechać i co zobaczyć w Sintrze oraz jej okolicach.


Jak dojechać do Sintry?

Do Sintry najlepiej dotrzeć z Lizbony pociągiem startującym z dworca Rossio. Ze stacji Oriente do Sintry jedzie alternatywny pociąg, który zatrzymuje się także m.in. na Entrecampos i Sete Rios. Pociągi do Sintry kursują co ok. pół godziny, między 5-tą rano a 1-szą w nocy. Bilet (stan na 05.12.2018) kosztuje 2,25 euro. Bilety można kupić w kasie albo w automatach na dworcu. W sezonie są jednak duże kolejki, więc warto wcześniej zaopatrzyć w kartę zapping – czyli kartę przedpłaconą, która działa nie tylko w komunikacji miejskiej w Lizbonie, ale także w pociągach podmiejskich. Najłatwiej kupić ją w automatach w metrze i zasilić dowolną kwotą, a podczas każdego przejazdu wartość biletu jest z niej potrącana. Dokładny rozkład jazdy znajdziecie tutaj.
Pociąg do Sintry jedzie ok. 40 minut, wysiądźcie na ostatniej stacji. Z dworca kolejowego do centrum historycznego miasteczka jest ok. 15 minut spacerem.
Nie polecam jechać do Sintry samochodem, pociąg jest szybszy i wygodniejszy. W samym centrum ruch samochodowy jest mocno ograniczony, dużo czasu traci się na szukanie parkingu, a poruszanie się po wąskich jednokierunkowych uliczkach będzie bardzo trudne jeśli jesteście w Sintrze pierwszy raz.


Co zobaczyć w Sintrze?

Pałac Narodowy (Palacio Nacional)Znajdujący się w samym centrum Sintry Pałac Narodowy rzuca się w oczy z daleka. Wzrok przyciągają jego dwa ogromne kominy- wg jednych dodające mu uroku, wg innych szpecące - oceńcie sami.

Pałac Narodowy to – historycznie - najcenniejszy zabytek Sintry. Przez wieki pełnił rolę letniej rezydencji królów Portugalii. Jeszcze wcześniej, zanim pojawili się na tych ziemiach chrześcijanie, należał do Maurów, którzy szczególnie upodobali sobie Sintrę. Ze względu na korzystny mikroklimat i bujną zieleń, tak odmienną od ich rodzimych piasków pustyni, nazwali ją „Rajem na ziemi”. Po rekonkwiście pałac przeszedł w ręce pierwszego króla Portugalii, Alfonsa Zdobywcy. Rezydencja była kilkakrotnie przebudowywana. Na jej obecny kształt największy wpływ miały zmiany wprowadzone za panowania królów Dionizego, Jana I oraz Manuela Szczęśliwego.
Zwiedzanie Pałacu trwa około godziny. Goście mogą podziwiać piękne pałacowe sale z imponującymi zabytkowymi kasetonami na sufitach oraz wartościowymi historycznymi meblami. Największym jednak skarbem tego miejsca są niezwykle cenne płytki azulejos na ścianach. Niektóre mozaiki pochodzą z XV wieku! I są uznane za najstarsze w Portugalii.
Jak dotrzeć? Najlepiej na pieszo, ok. 15 minut spacerem od dworca kolejowego


Quinta da Regaleria
Gdybym mogła wybrać tylko jedno miejsce do zobaczenia w Sintrze, z pewnością byłaby to Quinta da Regaleira.
Na całym świecie spotykamy pałace i budynki zaprojektowane przez geniuszy-wizjonerów, kreujących swoją wizję świata i odzwierciedlających w swych dziełach własne sny i marzenia, takie jak zamek Neuschwanstein w Niemczech czy dzieła Gaudiego w Barcelonie. Do takich dzieł należy  niewątpliwie także Quinta de Regaleria. To dawna rezydencja portugalskiego bogacza, który swoje fascynacje legendami, starożytnymi mitami i symboliką masońską odtworzył w projekcie swojej posiadłości i otaczających ją ogrodów. Godzinami można tu spacerować, cieszyć się bujną zielenią i odkrywać kolejne znaki i symbole. Cały park to plątanina alejek, gdzie co rusz spotykamy tajemnicze groty, podziemne labirynty, urokliwe jeziorka i baśniowe budowle.
A najbardziej fascynującym miejscem jest Studnia Wtajemniczenia. Zejście w dół wzbudza dreszczyk emocji, zwłaszcza, że nie wiadomo, co nas czeka na dole...Jak dotrzeć? Najlepiej na pieszo, ok. 10-15 minut spacerem od Pałacu Narodowego

Pałac Pena (Palacio da Pena)

visitcascais.com

Kolejne baśniowe dzieło, tym razem przywołujące na myśl zamek z klocków lego. Znajduje się na jednym ze wzgórz otaczających Sintrę, a położony jest w przepięknym ogrodzie. To druga, po Pałacu Narodowym, rezydencja królewska w Sintrze. Pałac Pena powstał w XIX w., na życzenie króla Fernanda II. Wyjątkowa architektura Pałacu Pena robi niesamowite wrażenie, W środku natomiast podziwiać można imponujące wnętrza. Jako, że pałac powstał w miejscu dawnego klasztoru, do zwiedzania udostępniona jest także piękna manuelińska kaplica. A z pałacowych tarasów rozciągają się niezapomniane widoki.Jak dotrzeć?: autobusem 434 z dworca kolejowego


Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)Twierdza ta, podobnie jak Pałac Pena, góruje nad Sintrą. Zachwycająco wygląda już z dołu, z samego centrum miasteczka, ale warto poświęcić trochę czasu i zobaczyć ją z bliska.
Zamek pochodzi z X w., powstał za czasów panowania arabskiego na półwyspie iberyjskim. Choć nadgryziony zębem czasu (ucierpiał m.in. w słynnym trzęsieniu ziemi w 1755 r.), zachował swój oryginalny charakter. Spacer po jego murach to nie tylko możliwość obcowania z odległą historią, ale również podziwiania cudownych widoków na góry i ocean.
Jak dotrzeć?: autobusem 434 z dworca kolejowego lub na pieszo (ok. godzinny spacer pod górę z centrum miasteczka)


Pałac Monserrate (Palacio de Monserrate)

parquesdesintra.pt

Ta oryginalna willa to połączenie sielskości i egzotyki. To kolejne tutejsze dzieło, pochodzące z epoki romantyzmu. Architektura tego przepięknego pałacu nawiązuje do stylu orientalnego. Willę otacza cudowny park – idealny na długie spacery.
Jak dotrzeć?: autobusem nr 435 z dworca kolejowego w Sintrze

Konwent Kapucynów (Convento dos Capuchos)

sintraromantica.pt

Niezwykłe, tajemnicze miejsce, w którym czas się zatrzymał. Położony z dala od cywilizacji opuszczony klasztor, zachwyca surowością i subtelnym urokiem. Od XVI w. mieszkali tutaj mnisi, ale obecnie miejsce to jest niemal zapomniane. W tym niewielkim kompleksie, stworzonym całkowicie w zgodzie z naturą, podziwiać można malutkie skalne cele, którym uroku dodaje skromna dekoracja z drewna korkowego.
Na pewno nie będziecie zawiedzeni, jeśli szukacie wytchnienia w letnie dni oraz absolutnego spokoju i izolacji od świata.
Jak dotrzeć?: tylko samochodem, taksówką lub na pieszo (6,5 km od centrum Sintry, 4 km od Pałacu Monserate)

Co i gdzie zjeść w Sintrze?Kawę i ciasteczko najlepiej zjeść w jednej z uroczych kawiarenek w centrum. Najsłynniejsza z nich to zapewne tradycyjna Casa Piriquita, gdzie podają pyszną kawę i słodkie ciasteczka – travesseiros, czyli przysmaki na bazie ciasta francuskiego, przekładanego masą migdałową oraz queijadas, czyli słodycze na bazie białego sera, jajek i dużej ilości cukru. Centrum Sintry to także dobre miejsce na małą przekąskę i wino, ale na obiad wybierzcie się raczej poza historyczną starówkę, w okolice dworca kolejowego i głównego deptaku w nowej części Sintry. Będzie tam zdecydowanie taniej i bardziej domowo (a najlepszy bitoque zjecie w małej tasce naprzeciwko budynku targu miejskiego).

Co zobaczyć w okolicach Sintry?
Aby zwiedzić wszystkie opisane wyżej pałace nie wystarczy jeden dzień. Dlatego warto zostać tutaj na dłużej, zwłaszcza że okolice Sintry są również warte odwiedzenia. Dzięki bliskości Lizbony do wszystkich miejsc można dostać się również ze stolicy Portugalii.

Cabo da Roca – czyli najdalej na zachód wysunięty kraniec kontynentu europejskiego.
Dojazd: autobus 403 z dworca kolejowego w Sintrze. Więcej informacji na temat Cabo da Roca tutaj

Colares – urokliwe miasteczko, słynące z produkcji win. W sezonie z Sintrą łączy je kolejka wąskotorowa. Warto wybrać się na przejażdżkę.

Azenhas do Mar – śliczne miasteczko, położone na klifie, z pięknym widokiem na ocean. Idealne dla osób poszukujących spokoju .

Praia das Maçãs – piękna piaszczysta plaża, jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Portugalczyków. Cudowne widoki, a do tego wiele miejsc, gdzie można zjeść pyszne ryby i owoce morza.  

Komentarze