Coimbra miej znana: Penedo da Saudade

Penedo da Saudade to nazwa jednego z najpiękniejszych historycznych parków w Portugalii a zarazem cudowny punkt widokowy, na którym można spędzić długie godziny... 


Uwielbiam to miejsce. Za ciszę, spokój i przepiękne widoki. A przede wszystkim za to, że nie jest nudnie płaskie jak inne parki, tylko zaprojektowane w pionie, w formie tarasów, po których można dreptać bez końca, albo ukryć się w jednym z jego zakamarków. 


Park założono w połowie XVIII wieku, ale historia tego miejsca jest dużo dłuższa i bardzo ciekawa. To podobno tutaj książę Pedro (portugalski Romeo) spędzał długie godziny po śmierci ukochanej Ines, cierpiąc z tęsknoty. Być może właśnie stąd wzięła się nazwa tego miejsca - Penedo da Saudade - Skała Tęsknoty (lub Skała Nostalgii).


Obecnie park służy pięknej studenckiej tradycji. A raczej absolwenckiej, bowiem dawni studenci Uniwersytetu w Coimbrze spotykają się właśnie tutaj po wielu latach, w jedną z okrągłych rocznic ukończenia uczelni i stawiają kamienne tablice z romantycznymi lub żartobliwymi poematami. Super pomysł, jak widać tradycje studenckie w Coimbrze są żywe i kultywuje się je jeszcze wiele lat po opuszczeniu uniwersyteckich gmachów.Tych tablic - pamiątek nie sposób zliczyć, wszędzie ich mnóstwo. Tak samo jak urokliwych skalnych ławeczek, schodków, źródełek, grot no i oczywiście pięknej i egzotycznej roślinności.


A pod nami? Coimbra jak na dłoni... Z tarasów Penedo da Saudade roztaczają się cudowne widoki. W centrum stadion tutejszej drużyny Academica Coimbra. 


Dalej mieszkalne dzielnice miasta, rzeka Mondego a w oddali pasma górskie -  Serra do Roxo e Serra da Lousã.
Zresztą, zobaczcie sami :)
Komentarze