Portugalia dla Zakochanych. 10 pomysłów na Walentynki

Dzisiaj będzie słodko, romantycznie i Walentynkowo. Wakacje we dwoje, romantyczny weekend, zaręczyny, miesiąc miodowy, a nawet ślub – to wszystko możecie przeżyć w Portugalii. Przygotowałam dla Was opis kilku miejsc dla poszukujących inspiracji na wyjazd z ukochaną osobą. 

1. Dolina Douro 
Ten piękny region, słynący z najlepszych winnic kraju, urzeka naturalnym pięknem. Douro jest miejscem, w którym produkowane jest słynne na całym świecie wino porto. Fantastyczne zielone wzgórza, wijąca się między nimi wstęga rzeki Douro, małe wioski wśród gór stanowią doskonałą scenerię na romantyczny weekend. Cudownym pomysłem jest rejs statkiem po Douro, przejażdżka malowniczą linią kolejową i koniecznie wizyta w jednej z pięknie położonych winnic. Dopełnieniem romantycznego wyjazdu będzie oczywiście lampka wina porto, które tutaj smakuje najlepiej.

 
2. Monsaraz

Położone w głębi Alantejo, tuż przy granicy z Hiszpanią, to niewielkie ale urocze średniowieczne miasteczko oczaruje każdego. Malowniczo położone na szczycie wzgórza oferuje zapierający dech w piersiach widok na dolinę Gwadiany. Zachwyca magiczną atmosferą dawnych czasów, bielonymi ścianami domów i cudownym spokojem, którego próżno szukać w innych miejscach. Do tego błękit nieba i nieopisany spokój. Panowie, to idealne miejsce na oświadczyny!
 
  
3. Coimbra

Ze swoją jedyną w swoim rodzaju atmosferą i ciekawą historią pełną legend Coimbra jest ponadczasowym miejscem, które inspirowało wielu pisarzy i poetów. Dźwięki serenad i rzewnego fado podbiją serca każdego, i będą doskonałym akompaniamentem naszego romantycznego wyjazdu. Miasto zachwyci swoim malowniczym położeniem, studenckim klimatem oraz niezliczonymi zabytkami. Dla zakochanych polecam szczególnie piękny park Quinta das Lagrimas, związany z historią Pedro i Ines (portugalscy Romeo i Julia) oraz wizytę na jednym z malowniczych punktów widokowych, np. Penedo da Saudade czy Penedo da Meditaçao. Wzgórze uniwersyteckie, dzielnica Alta z krętymi uliczkami, ogród botaniczny, park nad rzeką Monego czy okolice klasztorów  Santa Clara Nova i Santa Clara Velha to urocze miejsca, po których można spacerować godzinami. A na zakończenie dnia oczywiście kolacja przy dźwiękach fado. 
Więcej o Coimbrze przeczytacie tutaj.


4. Obidos

Jedno z najbardziej imponujących i romantycznych miejsc w Portugalii. To średniowieczne miasteczko - wciąż otoczone murem – oczarowuje wszystkich, którzy je odwiedzają. Choć Obidos jest niewielkie, nie sposób się tu nudzić: spacer po uliczkach i po murach miejskich, skąd można w nieskończoność kontemplować krajobraz, niezliczone stare kościółki, małe sklepiki i knajpki z pyszną ginjinhą – to tylko niektóre z możliwości. Obidos to prawdziwie magiczne doświadczenie, które pozostanie w pamięci na długo. Idealne na romantyczną sesję zdjęciową. Więcej o Obidos przeczytacie tutaj.5. Sintra

To niezwykle romantyczne miejsce leży zaledwie 30 km od Lizbony. Miasteczko pełne magii i tajemnic, gdzie pośrodku lasów i wzgórz wyrastają majestatyczne pałace, zamki i rezydencje. Nie bez powodu artyści i poeci zakochiwali się w Sintrze od pierwszego wejrzenia. 6. Aznehas de Mar

Czy może być coś romantyczniejszego niż kolacja na plaży nad brzegiem oceanu? A jeśli plaży towarzyszą strome klify i maleńkie białe miasteczko to niewiele więcej potrzeba do szczęścia. Aznehas de Mar to cudna spokojna miejscowość, którą warto odwiedzić jeśli szukamy odpoczynku i intymności, ale jednocześnie nie chcemy zupełnie uciec od cywilizacji.7. Porto

Idealne na krótki weekendowy wypad, bo od zeszłego roku z kilku polskich miast istnieją do Porto bezpośrednie połączenia lotnicze. A samo Porto to jedno z najbardziej urzekających europejskich miast. Lampka wina porto do dopiero początek romantycznego weekendu. Spacer po Ribeirze, rejs statkiem po Douro, wizyta w ogrodach Pałacu Kryształowego, odpoczynek na jednym z wielu punktów widokowych czy kawa w klimatycznej kawiarence to jedynie kilka pomysłów na miłe spędzenie czasu. A do tego cudowne błękitne płytki azulejos na fasadach budynków, wspaniałe zabytki i najpiękniejsze na świecie mosty. 8. Aveiro

Zwane jest „Portugalską Wenecją”. Czy istnieje lepsza rekomendacja gdy szukamy miejsca na romantyczny wypad? To sympatyczne, spokojne miasto poprzecinane jest siecią kanałów po których pływają śliczne kolorowe łódki, zwane moliceiros.
 

Źródło: www.tqviagens.com


9. Las Buçaco

To jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Portugalii. Tajemniczy i spokojny, idealny na spacery wśród bujnej roślinności. Rosną tu między innymi egzotyczne sekwoje i paprocie drzewiaste, rzadko spotykane w innych miejscach. W to wszystko wkomponowane są trasy spacerowe, schody, stawy i fontanny, których obecność doskonale współgra z wszechobecną zielenią i potęguje jeszcze romantyczny nastrój. Idealne miejsce dla kochających aktywny wypoczynek.
  
Źródło: http://www.hoteluso.com

10. Madera i Przylądek Św. Wawrzyńca

Maderę polecam jako świetny kierunek na podróż poślubną! Miłośnicy każdej formy wypoczynku znajdą tam coś odpowiedniego dla siebie. Gdybym natomiast z całej wyspy miała wybrać jedno miejsce na romantyczne popołudnie to byłby to z pewnością Ponta de São Lourenço, czyli przylądek św. Wawrzyńca. Malownicze, strome klify smagane wiatrem będą idealne na piknik we dwoje czy sesję zdjęciową. Niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki i fale bijące o skały stworzą scenerię, którą zapamiętacie na długo. 
Więcej o Maderze przeczytacie tutaj.

Tych kilka pomysłów to jedynie kropelka w morzu wszystkich pięknych miejsc, które możemy odwiedzić z ukochaną osobą. Poetycki klimat Portugalii, dźwięki fado, zamiłowanie Portugalczyków do romantycznych historii i ich nieco liryczna natura sprawiają, że Portugalia jest wymarzonym kierunkiem na wyjazd we dwoje.....
 

....a na zakończenie mam dla Was prawdziwą perełkę! Jeśli marzy Wam się ślub w wyjątkowym miejscu, nad brzegiem oceanu to może warto pomyśleć o uroczystości właśnie w Portugalii? Mnie urzekła ta maleńka kapliczka na plaży Miramar… Czyż nie wygląda romantycznie? 

Źródło: 1.bp.blogspot.com

A Wy? Dokąd chcielibyście zabrać swoją drugą połówkę?


 

 

 

 
  


 Komentarze