Schodami do nieba: Sanktuarium Bom Jesus do Monte (Braga)

Jedno z tych miejsc, które absolutnie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Portugalii. Miejsce kultu i religijnej refleksji, ale również cud architektury, położony w otoczeniu urzekającej przyrody. Jeśli potrzebujecie wyciszenia i odpoczynku (również, a może przede wszystkim tego aktywnego!) to koniecznie odwiedźcie sanktuarium  Bom Jesus da Monte. 
Miejsce to ma symbolizować Mękę Pańską, jest również metaforą trudnej drogi naszego życia. Aby dotrzeć na górę trzeba pokonać niekończące się schody. To właśnie dzięki nim Braga i sanktuarium Bom Jesus są tak słynne.

Samo wzgórze Tenões, na którym usytuowany jest ten piękny kompleks, znajduje się na obrzeżach miasta. Na parking, przy którym zaczynają się schody można dotrzeć samochodem lub autobusem miejskim. Zmotoryzowani mogą także wjechać na parking na samej górze, ale tracą wówczas możliwość wspinaczki po tak niecodziennych schodach.

Na górę wjeżdża również kolejka, która sama w sobie jest niemałą atrakcją. Jest to bowiem kolejka hydrauliczna, jedna z najstarszych tego typu na świecie i pierwsza tego typu na Półwyspie Iberyjskim.

Sposobów dotarcia na sam szczyt jest więc kilka, sami możecie zdecydować, który będzie dla Was odpowiedni. Jest jeszcze jeden, dla odważnych… podobno część pielgrzymów decyduje się pokonać schody… na kolanach! Wybór należy do Was.


 

Pierwsza część drogi biegnie przez las. Co kilkadziesiąt metrów ustawione są niewielkie, ale bardzo urokliwe kapliczki, prezentujące stacje Drogi Krzyżowej. Co roku w okresie Wielkiego Tygodnia tutejsze piękne procesje przyciągają wiernych z całego kraju.  

Po pewnym czasie docieramy do tarasu widokowego. A widoki są niezwykłe! W dole rozpościera się panorama Bragi i okolic…


… a patrząc w górę widzimy słynną barokową galerię schodów, zwieńczoną na samym szczycie sylwetką kościoła Dobrego Jezusa ze Wzgórza - celu wszystkich pielgrzymów. 
Eleganckie granitowe stopnie biegną podwójnie, tworząc  wyszukaną zygzakowatą konstrukcję. Każde piętro stanowi jednocześnie osobny taras, ozdobiony rzeźbami i fontannami, symbolizującymi (po kolei) Rany Chrystusa, Pięć Zmysłów oraz Trzy Cnoty Boskie, co stanowi alegoryczne połączenie sacrum i profanum – symboliczne wyzbycie się świata materialnego na rzecz świętości. Całe założenie jest metaforą drogi ludzkiego życia, wędrówki człowieka od narodzin, przez trudy codzienności i pokusy zmysłowe, aż do Nieba i zbawienia. 
Po pokonaniu ponad 500 schodów czeka nas nagroda, nasz prywatny „Raj” – urzekające widoki na Bragę i okolicę oraz przepiękny park z egzotyczną roślinnością, tarasami i grotami. Na samym szczycie znajduje się świątynia o majestatycznej neoklasycystycznej formie. Jest to jeden z pierwszych kościołów wybudowanych w tym stylu w Portugalii. Granitową fasadę pięknie zdobią dwie strzeliste wieże. W środku, w ołtarzu głównym znajduje się scena Ukrzyżowania, przedstawiona w niezwykle wymowny sposób. 


Pomimo, że historia kultu w tym miejscu sięga czasów średniowiecza, to obecny kompleks architektoniczny, ze świątynią i schodami pochodzi z w. XVIII. Pomysłodawcą „odświeżenia” i nadania nowego blasku nieco „przykurzonemu” i zapomnianemu sanktuarium był charyzmatyczny biskup Bragi Dom Rodrigo de Moura Teles. Projekt i budowę nowego kompleksu powierzył Carlosowi Amarante, uzdolnionemu artyście, któremu miasto Braga zawdzięcza jeszcze wiele innych pięknych budowli.Jeśli wybieracie się na Bom Jesus, zarezerwujcie sobie więcej czasu na spokojny spacer po schodach, podziwianie widoków, zdjęcia i zwiedzanie kościoła. Na górze można odpocząć we wspomnianym wcześniej uroczym parku, albo w napić się kawy w kawiarence. Na Bom Jesus można również przenocować, działa tu bowiem kilka hoteli o różnym standardzie. Komu mało wrażeń, może się wybrać do pobliskiego Sameiro, sanktuarium poświęconego Matce Boskiej.


Komentarze