Jeden dzień w Coimbrze

Coimbra to zdecydowanie mój numer 1 spośród wszystkich miast Portugalii. W Polsce mało znana, niesłusznie pomijana w programach wycieczek objazdowych i przez weekendowych turystów, bo z Lizbony, czy nawet z Porto trochę im tutaj za daleko. To błąd, bo z tych dwóch miast można się tu dostać bardzo szybko.
Coimbra leży w regionie Beiras, 100 km od Porto, 200 km od Lizbony, 50 km od Oceanu (Coimbra ma wszystko oprócz nadmorskiej plaży;))
To niespełna 200-tysięczne miasto urzeka malowniczym położeniem wśród wzgórz nad rzeką Mondego, licznymi zabytkami oraz niepowtarzalną atmosferą, tworzoną przez studencką społeczność. Dawna stolica Portugalii, miasto królów, świętych, imponujących zabytków i muzyki fado. 
Poniżej porady, co zobaczyć w Coimbrze w ciągu jednego dnia.  


Zwiedzanie najlepiej zacząć od szczytu uniwersyteckiego wzgórza, a następnie schodzić w dół w kierunku rzeki.
Uniwersytet w Coimbrze jest jednym z dziesięciu najstarszych w Europie. Został założony pod koniec XIII wieku. Jest to zasługa króla Dionizego, którzy przyszłość kraju widział nie tylko w silnej armii, ale przede wszystkim w potędze edukacji.
Budynki uniwersyteckie górują nad miastem niczym pałac królewski. Zresztą, najbardziej reprezentacyjna cześć kompleksu należała niegdyś do królewskiej rezydencji.
Słynne Żelazne Wrota (Porta Férrea) prowadzą na przepiękne białe patio, otoczone przez XVI- wieczne budynki.

Żelazne Wrota (Porta Férrea)
Patio Uniwersyteckie
Z tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama miasta – widać m.in. rzekę Mondego oraz klasztor Św. Klary.   Symbolem Uniwersytetu, a nawet całego miasta jest Biblioteka Joanina. Jedna z najpiękniejszych na świecie, zaskakuje swoją niewielką powierzchnią i niezwykłym klimatem. W trzech reprezentacyjnych salach zgromadzono ponad 40 tysięcy woluminów (w całej Bibliotece – ponad 200 tysięcy), wśród nich manuskrypty i najstarsze księgi drukowane. Wnętrze jest przyciemnione, panuje cisza. Można poczuć się jak w prawdziwej świątyni wiedzy…. Albo jak w szkole magii w Hogwarcie ;) … podobno Biblioteka, jak również tradycyjne stroje studentów były inspiracją dla J.K. Rowling, która spędziła w Portugalii kilka lat. 

Wnętrze Biblioteki, fot. http://www.ruralea.com
Kolejną atrakcją jest Kaplica Św. Michała z XVI w., a także najstarsze sale uniwersyteckie, urządzone w dawnym pałacu królewskim. 
Zwiedzanie najważniejszych zabytków uniwersyteckich zajmuje około godziny. Oprócz nich, na wzgórzu warto zobaczyć piękną Nową Katedrę (Se Nova), której biała fasada idealnie komponuje się z otaczającymi ją budynkami. Miłośnicy sztuki natomiast powinni zajrzeć do Muzeum Machado Castro, jednego z najważniejszych tego typu w kraju. Zgromadzono tu najważniejsze dzieła malarstwa, rzeźby i sztuki dekoracyjnej. Niezwykłą ciekawostką tego miejsca są pozostałości rzymskiego miasta, odkryte w podziemiach budynku.
 
Fasada Nowej Katedry (Se Nova)

 
Patio Muzeum Machado do Castro
Wąska uliczka R. Borges Carneiro, zaczynająca się przy Muzeum wiedzie w kierunku Starej Katedry (Se Velha). Ta monumentalna budowla, zbudowana jest ze złotego piaskowca. Jest to jedna z najstarszych świątyń w mieście, ufundowana przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa Zdobywcę, a do tego jedna z najpiękniejszych. Jej obronny charakter nie odbiera jej uroku, a wręcz przeciwnie. Wnętrze jest surowe, zachowujące romański klimat, a jednocześnie ozdobione pamiątkami z późniejszych epok. Zachwyca gotycki ołtarz, manuelińskie kaplice oraz obrazy, przedstawiające świętych. Warto wstąpić również na krużganki.

Stara Katedra (Se Velha)
Katedra znajduje się w sercu dzielnicy Alta (Górne Miasto), która rozciąga się na stokach wzgórza. Jej wąskie i kręte uliczki dorównują urokiem tym z lizbońskiej Alfamy. W ostatnich latach powstało tu wiele kawiarenek i knajpek oraz sklepików z rękodziełem i pamiątkami. Warto do nich zajrzeć, bo ceny są tu dużo niższe niż w innych portugalskich miastach :)

Uliczka (a raczej schodki) Quebra Costas prowadzą do dawnej bramy miejskiej – Arco Almedina, nad którą wznosi się dawna średniowieczna wieża. Znajduje się w niej wystawa poświęcona historii miasta. 

Czas opuścić Górne Miasto i zejść do części zwanej Baixa (Dolne Miasto). Ciągnie się tu główny deptak Coimbry – Rua Ferreira Borges. Zawsze panuje tu gwar – studenci śpiewają fado, mieszkańcy robią zakupy, a turyści przesiadują w kawiarenkach. 

Na końcu ulicy znajduje się kościół Świętego Krzyża – Igreja de Santa Cruz. To wyjątkowe miejsce dla wielbicieli historii, tutaj zostali pochowani pierwsi królowie Portugalii. Świątynia ta związana jest również z działalnością św. Antoniego. Spędził on w tutejszym klasztorze kilka lat. 

Na Baixy spędzić można długie godziny, buszując po niewielkich prywatnych sklepikach odzieżowych i obuwniczych (znaleźć tu można prawdziwe perełki!)… albo rozkoszować się pyszną kawą i łakociami w jednej z kultowych kawiarni: Briosa czy Toledo. W tutejszych małych restauracyjkach spróbować można portugalskich specjałów, caldo verde, bacalhau com natas, czy porco alantejana. 

Po obiedzie warto wybrać się na drugą stronę rzeki. Ta część miasta, choć rzadziej odwiedzana, ma wiele do zaoferowania.
Najważniejszym zabytkiem są ruiny dawnego klasztoru Św. Klary, w ostatnich latach odrestaurowane oraz muzeum poświęcone historii tego miejsca. 


Nad nimi zaś wznosi się nowy klasztor klarysek, do którego siostry przeniosły w XVI w. Jest to miejsce pochówku bardzo ważnej dla Portugalczyków postaci – Świętej Królowej Izabeli. 
Warto również odwiedzić Ogród Quinta das Lagrimas, związany z romantyczną legendą o Pedro i Ines. Ich historia dorównuje miłości Romea i Julii.
Na koniec niespodzianka dla najmłodszych – park miniatur Portugal Dos Pequenitos. Można tu zobaczyć kopie najważniejszych zabytków Portugalii oraz byłych kolonii.


Komentarze